Artykuły

Zabawa w kropki, czyli jaką piłkę wybrać

wybór piłki squash

Piłka do squasha różni się dość znacznie od innych piłek sportowych z którymi mogliście mieć do tej pory do czynienia. Jest wykonana z gumy, ma średnicę ok. 40 mm, a jej masa to ok. 24 g. Chyba najbardziej charakterystyczną cechą piłki do squasha jest jej podatność na temperaturę. Piłka nie odbija się prawidłowo aż do osiągnięcia właściwej temperatury.

Rozgrzej się, później piłkę

Bardzo często można zaobserwować w klubie sytuację, gdy początkujący zawodnicy męczą się próbując grać zimną, ciężką piłką zapominając o ważnym elemencie jakim jest jej odpowiednie rozgrzanie. Najczęściej wykonujemy to poprzez kilkudziesięciokrotne uderzanie piłki w przednią lub boczną ścianę. Czas po którym piłka nadaje się do gry i staje się odpowiednio skoczna zależy także od temperatury na korcie czyli pory roku lub efektywności klimatyzacji. Niestety rozgrzewanie piłki należy powtarzać po każdej przerwie w grze.

Oznaczenia

W zależności od składu gumy, piłki do squasha cechuje większa skoczność przy wyższych temperaturach. Skoczność piłki jest uzależniona również od typu jak i modelu. Wybór piłki zależy w dużej mierze od poziomu gry – bardziej doświadczeni gracze wolą wolne piłki, które mają mniejsze odbicie. Początkujący gracze zazwyczaj gorzej poruszają się na korcie, dlatego potrzebują szybszej piłki. Wolniejsze piłki mają tendencję do wytracania prędkości w głębi kortu, natomiast szybkie piłki często wracają na kort po odbiciu od tylnej ściany co ułatwia kontynuowanie wymiany.      


Do oznaczenia typu piłki stosowane są małe kolorowe kropki stanowiące o skoczności, szybkości, dynamice piłki, a tym samym poziom gry, dla którego jest przeznaczona


rozmiar szybkość skoczność przeznaczenie przykładowy model
Dunlop Pro Double Yellow Dot standardowy bardzo wolna bardzo niskie odbicie zaawansowani gracze Dunlop Pro Double Yellow Dot
Head Championship Double Yellow Dot - dostępna w naszym sklepie
Wilson Staff Single Yellow Dot standardowy bardzo wolna niskie odbicie zaawansowani i średnio zaawansowani gracze Wilson Staff Single Yellow Dot
Head Tournament Single Yellow Dot - dostępna w naszym sklepie
Dunlop Max Progress  lekko większa średnia wysokie odbicie piłka treningowa Dunlop Max Progress
Dunlop Max Blue  większa szybka wysokie odbicie początkujący gracze Dunlop Max Blue
Kropka kropce nie równa

Powyższe zasady występują u wszystkich producentów piłek, jednak pomimo, tego samego oznaczenia piłki mogą się różnic skocznością również w zależności od producenta np. piłka Wilson Staff Double Yellow Dot mimo takiego samego oznaczenia co piłka Dunlop Pro Double Yellow Dot odbija się zauważalnie skoczniej. Oficjalną piłką światowej jak i polskiej federacji squasha oraz większości turniejów i lig jest Dunlop Pro Double Yellow Dot.

Jaką piłkę wybrać?

Przetestuj różne typy piłek i wybierz tą, którą gra Ci się poprostu najlepiej. Błędem jest używanie od początku piłki dla graczy zaawansowanych. Wybranie wolnej piłki będąc początkującym spowolni rozwój umiejętności, obniży przyjemność z gry i pogorszy poruszanie się - będziecie zmuszeni biegać sprintem po korcie zamiast koncentrować się na właściwych krokach.

Trwałość piłki do squasha jest ograniczona, dlatego nie zaszkodzi mieć przy sobie kilka sztuk na wszelki wypadek.

Na koniec warto przypomnieć o rzeczy o której często zapominamy czyli mycie piłki - dobry wpływ na czystość ścian.

JanS 09.09.2010 00:30

a jak z innymi piłkami, bo u mnie w klubie widze że grają karakalami

Adam 09.09.2010 02:32

Grałem kilka razy prince\'m - całkiem spoko - podobna do dunlop pro. Karakalem nie grałem

out666 06.07.2011 13:57

tylko Dunlop :)

Konrad 19.05.2012 11:10

Osobiście kilka razy grałem Dunlop\'em Progress. Bardzo polecam dla graczy początkujących i do treningów

Konrad 19.05.2012 11:10

Osobiście kilka razy grałem Dunlop\'em Progress. Bardzo polecam dla graczy początkujących i do treningów

Ziyo 29.08.2012 00:37

Polecam Dunlopa. Prince faktycznie inaczej się odbija, a ostatnio Kolega przyniósł gosporta. Zdecydowanie cięższe i masywniejsze. Ciężko było się przyzwyczaić jak grasz np. Dunlopem.

Mariusz 05.02.2013 20:34

Kiedy zmienić piłkę? Jak się wytrze i jest śliska czy dopiero jak pęknie?

Napisz nowy komentarz

Dodaj komentarz anonimowy lub utwórz profil

Skok do góry [g]