E-lekcje squash

Podstawowe zagrania w squashu

Squash to gra kombinacyjna. Jedna z najważniejszych umiejętności w squashu to zdolność obserwowania ruchu i pozycji przeciwnika a następnie zagranie w najmniej wygodny dla niego sposób. Inna zasada mówi, że Twoim celem jest utrzymać piłkę możliwie najbliżej ścian. Aby móc skutecznie stosować te zasady konieczne jest poznanie podstawowych uderzeń i zasad prawidłowego rozgrywania piłki w różnych sytuacjach.

Stright drive

Straight drive to uderzenie które trafia w przednią ścianę, wraca wzdłuż ściany bocznej i odbija się pierwszy raz tuż za polem serwisowym. 
Jest to podstawowe zagranie w squashu. Zagrany dokładnie i odpowiednio mocno powoduje, że Twój przeciwnik znajdzie się w sytuacji w której będzie miał ograniczone możliwości odegrania. Mecze zaawansowanych graczy są pełne niekończących się wymian złożonych z tego podstawowego i ważnego zagrania.

Zobacz więcej: Straight drive – podstawowe zagranie

squash stright drive

Cross court drive

Cross court drive to odmiana drive'a uderzona tak aby piłka wylądowała na drugiej połowie kortu. Prosta i efektywna metoda aby przenieść grę na przeciwną połowę kortu podczas gdy Twój przeciwnik oczekuje zagrania prostej piłki. Grany w połączeniu z straight drive'm, boast'em i drop shot'em stanowi podstawę do dobrej gry taktycznej.

squash cross court drive

Boast

Boastem nazywamy każde zagranie po którym piłka dotyka ściany bocznej lub tylnej przed odbiciem od ściany przedniej. Wyróżniamy dwa typy Boast'a - atakujący oraz obronny. Boast bywa bardzo często zagrywany pod  niewłaściwym kątem co powoduje, że piłka wraca z powrotem w kierunku przeciwnika umożliwiając mu zagrywkę na wiele sposobów.

squash boast

Drop shot

Drop shot jest uderzeniem zagranym lekko tuż nad tine'em (linią nad blachą). Drop shot może być zagrany zarówno z przedniej części jak i z głębi kortu. Drop shot jest zagrywką ryzykowną. Zagrany dobrze spowoduje, że Twój przeciwnik będzie miał duże problemy z odbiorem. Jednak zagrany niedokładnie otwiera Twojemu przeciwnikowi drogę do pełnego wachlarza zagrań stawiając Cię w bardzo trudnej sytuacji.

squash drop shot

Lob

Lob w squashu to wysokie i miękkie odbicie od przedniej ściany lądujące głęboko najczęściej w rogu kortu. Lob jest bezcenny w walce z agresywnym graczem. Da Ci dużo czasu na powrót do T i złapanie oddechu gdy jesteś pod presją. Lob może być również bardzo efektywnym zagraniem atakującym - zagrany dokładnie często powoduje wymuszenie na Twoim przeciwniku zagranie obronnego boast'a.

squash lob

Jola 05.01.2011 01:42

Kilka ładnych obrazków i życie staje się prostsze :)

piotr jardanowski 08.03.2011 21:27

Przyda się na dobry początek. Jak zwykle, jak człowiek stara się coś robić wg zasad to się okazuje, że to nie takie proste :)

Napisz nowy komentarz

Dodaj komentarz anonimowy lub utwórz profil

Skok do góry [g]