E-lekcje squash

Straight drive – podstawowe zagranie

Straight drive to podstawowe uderzenie które trafia w przednią ścianę, wraca wzdłuż ściany bocznej i odbija się pierwszy raz tuż za polem serwisowym. 

squash stright drive

podstawy

Dobry, trudny dla Twojego przeciwnika stright drive powinien:

  • mieć odpowiednią głębokość (dobrą długość) - odbić się tuż za polem serwisowym
  • być szczelny - im piłka wraca bliżej ściany bocznej tym lepiej


Za źle zagrany stright drive przyjmuje się zagranie gdy:

  • piłka wraca w kort po odbiciu od bocznej ściany
  • piłka jest zbyt krótka - obija się od ziemi na środku kortu przez co jest łatwa do zagrania
  • piłka jest zbyt długa - odbija się od tylnej ściany i wraca na kort
go deep

Prawidłowo zagrany stright drive (1) wraca wzdłuż ściany bocznej. Błędne zagranie (2) wraca w kort.

Dobra głębokość oznacza umieszczenie piłki w rogu kortu, gdzie możliwości przeciwnika są ograniczone. Idealnie zagrany drive powoduje, że piłka pierwszy odbija się od ziemi tuż za linią pola serwu (najbliżej tylnej ściany) po czym ląduje w okolicach tylnej ściany - w idealnym przypadku na połączeniu podłogi i ściany zwanym "nick'iem".

W celu osiągnięciu odpowiedniej długości należy odbić piłkę pod odpowiednim kątem korzystając z całej wysokości przedniej ściany. Nie zawsze jest możliwe silne uderzenie, dlatego zagranie odpowiednio wysoko (zwykle 0,5-1m nad linię serwu) umożliwi posłanie piłki daleko od przedniej ściany.

pozycja

Nie biegnij w stronę piłki. Najczęstszym błędem przy przygotowaniu do straight drive'a jest wbieganie bezpośrednio w piłkę bardzo często w róg kortu. Twój ruch powinien odbywać się z zachowaniem dystansu pomiędzy Tobą a ścianą, dzięki czemu zyskasz miejsce na wykonanie zamachu. Przyjmij pozycję ustawiając się ramionami równolegle do ściany oraz przygotuj zamach pamiętając o poprawnym uchwycie. Po uderzeniu rozluźnij ramiona pozwalając rakiecie podążyć za piłką. Pamiętaj o szybkim powrocie na środek kortu umożliwiając przeciwnikowi swobodny dostęp do piłki.

return

Po dobrze zagranym drive Twój przeciwnik ma dość ograniczone możliwości dlatego należy się spodziewać, że może zagrać:

  • zagranie podtrzymujące wymianę - np. stright lub cross drive
  • zagranie obronne - np. boast - stawiający Cię w sytuacji dobrej do przeprowadzenia ataku
  • zagranie błędne powodujące, że piłka wraca na środek kortu. W takiej sytuacji również znajdziesz się w pozycji atakującej

johnny_p 01.09.2010 00:04

No tak, ale ja często mam problem żeby w ogóle odbić na tyle mocno żeby piłka doleciała do przedniej ściany a co dopiero tak jak na schemacie aby poszła głęboko do tylnej ściany. Generalnie chyba muszę w takim razie popracować na początku nad siłą ręki.

Marcin Sobczak 07.09.2010 01:37

Spróbuj zagrywać wyżej o przednią ścianę - ok. 1m nad linię serwisową. Zagrywając wyżej możesz w łatwy sposób uzyskać odpowiednią głębokość. A z czasem poprawiając zamach, ustawienie do piłki poprawisz siłę i będziesz mógł zagrywać niżej.

Mayoo 09.11.2012 10:32

Spróbuj przy uderzeniu piłki wykonać ruch nadgarstkiem ,tak naprawdę przy śilniejszych uderzeniach nie jest istotny zamach większość energii powinna wyjść z nadgarstka.

Mayoo 09.11.2012 10:32

Spróbuj przy uderzeniu piłki wykonać ruch nadgarstkiem ,tak naprawdę przy śilniejszych uderzeniach nie jest istotny zamach większość energii powinna wyjść z nadgarstka.

BoB 22.02.2013 11:23

Do Mayoo !!! Co to za teoria.. Silne uderzenie z nadgarstka bez zamachu??? BŁĄD.. Grałeś kiedyś w squasha?? Nie pisz takich bzdur człowieku.. To co piszesz jest wbrew logice.. Rzuć kamieniem samym nadgarstkiem a później z zamachem całą ręką - i obserwuj kiedy dalej rzucisz... Albo uderz się w głowę z nadgarstka a później z zamachem.. ;) Proponuje wszystkim zaczynającym grę w SQ, którzy chcą \\\'chwilę\\\' pograć, wziąć na początek 1-2 lekcje z trenerem - warto trochę się dowiedzieć od profesjonalisty, a nie od takich Mayoo\\\'wców.. PS ja nie jestem trenerem :)

jj 24.02.2013 03:50

agresja

WiW 13.04.2013 18:05

BoB - TURBOL (neg.)

bheesty 10.02.2014 11:56

popieram BoB. Nie wiem natomiast skąd takie mądrości wyciągnął Mayoo. Nadgarstek sztywno, rakieta ku górze, w poprawnym uchwycie V (otwarta) i ciągnij normalnie całą ręką tak, żebyś piłkę uderzył na swojej wysokości lub tuż przed Tobą, nie za Tobą, bo pójdzie na ścianę boczną.

Napisz nowy komentarz

Dodaj komentarz anonimowy lub utwórz profil

Skok do góry [g]