E-lekcje squash

V grip – prawidłowy uchwyt – podstawowy nawyk w squashu

uchwyt squash

Prawidłowy uchwyt w squashu to nie umiejętność z cyklu przeczytasz i umiesz. To nawyk który, który możesz nabyć podczas wielokrotnego myślenia i powtarzania. To tak jak z jazdą rowerem - gdy się uczyłeś myślałeś o wszystkich czynnościach które teraz robisz automatycznie - bez myślenia. O to właśnie chodzi - o wykształcenie właściwego nawyku i przyzwyczajenie dłoni do prawidłowego uchwytu. 

V for victory

Na pierwszy rzut oka ułożenie ręki w prawidłowym uchwycie V - zwanym V grip - może wydać się dziwne, niewygodne, nieanatomiczne itd. Jednak warto trochę się pomęczyć aby poznać jego zalety - min. duża kontrola piłki, łatwość zagrywki, odpowiednia postawa. Niezmiernie ważne jest opanowanie tego uchwytu od samego początku inaczej nauczymy się odbijać piłkę nieprawidłowo bez odpowiedniej siły i precyzji. Ponadto gdy opanujesz złe nawyki będziesz musiał poświęcić kilka tygodni na próby opanowania właściwej techniki i wyzbycia się złych nawyków. 

Aby odpowiednio chwycić rakietę należy wykonać następujące kroki:

  • krok 1 – Wysuń otwartą rękę tak jak do przywitania
  • krok 2 – Chwyć rakietę mniej więcej na środku rączki formując z kciuka i palca wskazującego kształt litery V. Zaciśnij uchwyt w takiej pozycji
  • krok 3 – Obróć rakietę wzdłuż jej osi obrotu o kilka stopni tak aby wystająca krawędź na rączce rakiety znajdowała się na połączeniu kciuka i palca wskazującego.
  • krok 4 – Podnieś główkę rakiety w górę tworząc między rakietą a przedramieniem kąt zbliżony do 90 stopni

 

W ten sposób osiągasz wyjściową pozycje do przygotowania zamachu. Z takim uchwytem powinieneś przebywać na korcie, poruszać się i czekać na piłkę. Bardzo częstym błędem wśród początkujących zawodników jest przebywanie na korcie w nieprzygotowanej pozycji, z główką rakiety opuszczoną w dół oraz rozluźnionym nadgarstkiem.

Kilka porad - o czym należy pamiętać
  • pamiętaj o literze V pomiędzy kciukiem i wysuniętym do przodu palcem wskazującym
  • aby wyrobić nawyk właściwego uchwytu kontroluj ustawienie ręki i rakiety w każdej przerwie w grze. Ustaw dobrze uchwyt przed każdym serwem oraz odbiorem serwu.
  • przy mocnych uderzeniach trzymaj rakietę odpowiednio mocno uniemożliwiając osunięcie się jej w ręce
  • skup się na piłce aby podczas uderzenia trafiała w tzw. sweet spot rakiety czyli obszar który najwydajniej odbija piłkę
  • kup dobrą owijkę - standardowe owijki sprzedawane razem z rakietą są zazwyczaj kiepskiej jakości. Wypróbuj kilka modeli i wybierz tą z którą masz najlepsze czucie i przyczepność.

 

Zobacz jak uchwyt V prezentuje Shahier Razik

Napisz nowy komentarz

Dodaj komentarz anonimowy lub utwórz profil

Skok do góry [g]